Projekt historyczny

Uczniowie klas I, II i III technikum w listopadzie i w grudniu reprezentowali naszą szkołę, biorąc udział w projekcie historycznym organizowanym przez Starostwo Powiatowe „Mazurskie miejsca pamięci I wojny światowej”. Uczestniczyli w cyklu wykładów na temat archeologii powiatu giżyckiego, miejsc pamięci i sposobów ich dokumentowania oraz w warsztatach historycznych „Pamięć krajobrazu”. Ciekawszą formą poznawania historii naszego regionu były wycieczki autokarowe, między innymi na cmentarze z I wojny światowej w Paprotkach, w Spytkowie, Wegorzewie. Zwiedziliśmy też bunkry w Pozezdrzu oraz Muzeum Regionalne w Węgorzewie. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziła gra miejska „Gdybyśmy żyli sto lat temu…”; która odbyła się 13 grudnia. Musieliśmy wykazać się refleksem, znajomością historii, umiejętnością czytania planów i wykonywania zadań – na przykład odszukać zaginione groby i przejść pod ostrzałem wroga przez most obrotowy. (W stosowaniu uników większość młodzieży okazała się świetna!) Co ciekawe – najtrudniejszym zadaniem (O zgrozo!) okazało się znalezienie wśród przechodniów na ul. Warszawskiej osoby znającej dokładną datę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wynika z tego, że nasz patriotyzm pozostawia wiele do życzenia, a niektórym przydałby się powrót do szkoły. :-)