logo_Letuva         UNIA EUROPEJSKA
                                                                    Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
                                                                    Sąsiedzi w działaniu

Powiat Giżycki w latach 2009-2010 w partnerstwie z Administracją Miasta Alytus realizował projekt pod nazwą ,,Zwiększenie wydajności energetycznej budynków edukacyjnych oraz promowanie odnawialnych źródeł energii” . Projekt był wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska , który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt zakładał szereg działań:

• Wprowadzenie systemów monitorowania zużycia energii w szkołach,które pokaże wszystkim zainteresowanym rzeczywisty pobór energii i koszt jej zużycia (www.energia.mazury.edu.pl)
  • Przeprowadzenie szkolenia z zakresu systemów zarządzania środowiskowego.
  • Przeprowadzenie termomodernizacji wybranych szkół.
  • Instalacja odnawialnych źródeł energii.
  • Opracowanie strategii na temat wprowadzania odnawialnych źródeł energii w budynkach szkolnych.
  • Wymiana urządzeń zużywających nadmiernie energię.
  • Organizacja zajęć pozalekcyjnych na rzecz ochrony środowiska.

Zespół Szkół Zawodowych wraz z innymi szkołami z Giżycka oraz z pięcioma szkołami z Alytus wspólnie realizowały program zajęć pozalekcyjnych, których celem była edukacja młodzieży w zakresie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej uczniów oraz promowanie odnawialnych źródeł energii. Zajęcia pozalekcyjne w naszej szkole prowadzone były pod hasłem ,, Słońce zamiast węgla”

Tematyka zajęć:

• Energetyka w Polsce -żródła energii i racjonalne ich wykorzystanie.
  • Świadomość energetyczna.
  • Jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną w domu?
  • Żarówki energooszczędne.
  • Czy jeden stopień Celsjusza może zmienić klimat?
  • Globalna szklarnia- jak działa?
  • Nasza misja to mniejsza emisja.
  • Był sobie dom.
  • Odnawialne źródła energii.
  • Odnawialne opinie.
  • Debata za i przeciw odnawialnym źródłom energii.
  • Gromadzenie energii słonecznej.
  • Wykorzystanie zgromadzonej energii słonecznej.
  • Pochłanianie i przetwarzanie energii słonecznej przez rośliny.
  • ,, Słoneczny podgrzewacz wody ”
  • Jak wykonać prosty kolektor słoneczny?
  • Jak oświetlony jest teren Polski w cyklu dobowym oraz w czasie rocznego obiegu Ziemi wokół Słońca?

Do pobrania prezentacja uczniów koła ekologicznego.

Autorem projektu i liderem przy jego realizacji był Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku.