Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel.  87 428 32 41 kom. 602 792 119

Zielona Szkoła w "Perkozie"

W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają… a nasi uczniowie odczuwają lekkie przesilenie obowiązkami szkolnymi. Okazało się, że znakomitym sposobem na uczniowskie osłabienie jest kilkudniowe przeniesienie Szkoły na łono natury. W dniach 6 - 8 czerwca 20 uczniów wyjechało na Zieloną Szkołę do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „ Perkoz” w okolicach Olsztynka.

Zajęcia zaczęliśmy od zabaw integracyjnych kształtujących zdrową rywalizację i działanie zespołowe. Spotkanie z przyrodą rozpoczął spływ kajakowy urokliwą rzeką Marózką. Dla niektórych z nas był to pierwszy raz na kajaku, ale na pewno nie ostatni.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy na sportowo marszobiegiem oraz grą w siatkówkę. Amatorzy książek mieli chwilę na poczytanie ulubionej lektury na pomoście w promieniach wiosennego słońca. Po obiedzie wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po półwyspie na którym znajduje się Ośrodek „ Perkoz”. Kolejnym punktem programu były zajęcia edukacyjne: Ocena czystości jeziora Pluszne oraz Rzeźba polodowcowa i współczesne procesy rzeźbotwórcze. Uczniowie za pomocą prostych metod biologicznych i chemicznych oceniali czystość wody jeziora. Celem drugich zajęć było poznanie mechanizmu funkcjonowania lądolodu i procesu powstania rzeźby polodowcowej. Podczas zajęć terenowych odwiedziliśmy różnorodne zbiorowiska roślinne, prowadziliśmy obserwację profilu glebowego. Dzień zakończyliśmy biesiadą przy ognisku, posilając się kiełbaskami i pieczonymi ziemniakami.

Trzeci dzień edukacji w plenerze spędziliśmy na zwiedzaniu Muzeum Budownictwa Ludowego ( Skansenu) w Olsztynku, gdzie można obejrzeć około 50 obiektów tradycyjnej architektury regionalnej Mazur, Warmii, północnego Mazowsza i Litwy. Opiekunami grupy były nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: Maria Makiła i Agnieszka Potomska

Przygotowała: Agnieszka Potomska