Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel/fax  87 428 32 41

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w dniu 2.03.2017r. młodzież z klas 3 b T i 4 a T, po wcześniejszym wysłuchaniu krótkich prelekcji w wykonaniu uczennic Anny Mróz i Dominiki Komosy (przybliżających epokę czasów powojennych), obejrzała spektakl Sceny Faktu Teatru Telewizji pt: "Pseudonim Anoda" w reżyserii Mariusza Malca. Spektakl opowiada powojenne losy młodego porucznika Jana Rodowicza, który wraz z końcem wojny próbował wrócić do normalnego życia. Nie zdawał sobie sprawy, że dla nowych komunistycznych władz był śmiertelnym wrogiem, potencjalnym przeciwnikiem ustroju. W Wigilię 1948 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztują "Anodę" w jego domu. 7 stycznia 1949 roku zostaje on zakatowany w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Opracowała: Małgorzata Rakowska-Ożga