Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel/fax  87 428 32 41

Dzień Przedsiębiorczości

Dnia 26 kwietnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły po raz siódmy uczestniczyli w Czternastej Edycji Dnia Przedsiębiorczości, organizowanej przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ideą tego projektu, jest odbywanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jednodniowych praktyk w wybranych przez nich firmach. Programem zostali objęci uczniowie klas 1-3 Technikum Nr 3. W tym dniu młodzież udała się do wymienionych poniżej firm i instytucji:
- Przedszkole Niepubliczne „PROMYK” w Giżycku
- Tawerna Marina w Giżycku
- Tawerna Siwa Czapla w Giżycku
- Urząd Miejski w Giżycku
- Hotel Cesarski w Giżycku
- Hotel Wodnik w Giżycku
- Sklepy KOMFORT- sklep firmowy w Giżycku
- GOŚCINIEC w Giżycku
- Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe „ŻEGLARZ” W Giżycku
- KIEŁBUS food truck w Giżycku
- „SKLEP U BEATY” w Kruklinie
- Folwark Łękuk w Łękuku Małym
- ”GASTRONOM- MIKUŁA” w Kruklankach
- Hotel TAJTY w Wilkasach
Uczestnicy tego przedsięwzięcia zostali zapoznani z danym stanowiskiem pracy i z zakresem obowiązków. Konsultanci/ opiekunowie rozmawiali z uczniami o motywach wyboru i predyspozycjach do wykonania danego zawodu, charakterystyce stanowiska pracy oraz pełnieniu danej funkcji.
Uczniowie mieli możliwość:
- poznania specyfiki wybranego przez nich zawodu,
- doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
- przekonania się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy,
- zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Jako koordynator, zachęciłam uczniów do podzielenia się swoimi wrażeniami, odczuciami i refleksjami z Dnia przedsiębiorczości, oto niektóre wypowiedzi:

Natalia: „Udział w Dniu przedsiębiorczości był dla mnie ciekawym przeżyciem. W interesujący sposób zapoznałam się z powszednim dniem pracy przedsiębiorstwa do którego trafiłam. Dowiedziałam się rzeczy, o których nie sądziłam, że są przydatne w zawodzie, wiele się nauczyłam. Uważam, że warto było tam pojechać, aby zdobyć tego rodzaju doświadczenie i umiejętności. Jestem pewna, że wzięcie udziału w tym wydarzeniu może ułatwić mi w przyszłości znalezienie pracy. Z wielką niecierpliwością czekam na przyszłoroczną edycję.”

Karolina: ”Uważam, że Dzień Przedsiębiorczości to świetny pomysł, ponieważ informuje o pracy w wybranym przeze mnie zawodzie. Zorganizowanie tego rodzaju „praktyk” na poziomie I klasy nie jest możliwe na własną rękę . Podobał mi się ten dzień, ponieważ nauczyłam się nowych rzeczy, zdobyłam doświadczenie, które przyda mi się w życiu”.

Michał: „Dzięki Programowi Dzień Przedsiębiorczości wzrasta świadomość o danych zawodach, co jest bardzo istotne, zwłaszcza tuż przed wybraniem kierunku studiów. Myślę, że to doskonała okazja by przekonać się co nas interesuje, a z czym nie chcielibyśmy wiązać przyszłości. Osobiście gorąco zachęcam wszystkich pozostałych uczniów do wzięcia udziału w programie w przyszłym roku, ponieważ oprócz własnego przekonania, można również zaistnieć jako potencjalny przyszły pracownik firmy. Zachęcam młodszych kolegów do brania udziału w przyszłych edycjach Dnia Przedsiębiorczości!

Patrycja i Ewelina: „Dzień Przedsiębiorczości oceniamy bardzo pozytywnie. Wynieśliśmy z tego dnia dużo cennych wiadomości, związanych m.in. z prowadzeniem działalności gospodarczej i sposobu pracy w wybranym zawodzie. Uważamy, że powinno być więcej takich dni w roku szkolnym. To działanie daje do myślenia nt. rozwoju własnych perspektyw zawodowych”.

Klaudia: „ Podobał mi się ten Dzień, ponieważ zobaczyłam jak wygląda praca na recepcji; zapoznałam się z ofertami Hotelu. Uważam, że taki dzień jest potrzebny bo można się wiele nauczyć, teraz wiem, że posiadam predyspozycje potrzebne w tym zawodzie”.

W imieniu własnym oraz uczniów, bardzo serdecznie dziękuje pracodawcom, którzy włączyli się w realizację Dnia Przedsiębiorczości, myślę, że za rok również podzielą się swym doświadczeniem z naszymi uczniami.

Małgorzata Kazaniecka - koordynator projektu