Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel.  87 428 32 41 kom. 602 792 119

„CHCĘ ZOSTAĆ BARISTĄ”

W dniach 27-28.05.2021 r. uczniowie Branżowej Szkoły Nr 1 w Giżycku uczestnicy Hufca Pracy w ramach autorskiego programu „Chcę zostać baristą” wzięli udział w profesjonalnym kursie baristycznym, który odbył się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Zofiówka w Rynie.
Zajęcia obejmowały 16 godzin szkolenia, między innymi wprowadzenie w tajniki świata kawy: proces produkcji kawy od momentu kiełkowania ziarna do momentu jej parzenia, degustacji i delektowania się smakiem i aromatem. Prowadzący - licencjonowany barista - Karol Kraszewski z MCK z Ostródy podzielił się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Młodzież uczyła się stosowania zasady 4M baristy.
Finalnym efektem zajęć była oczywiście prawidłowo przygotowana kawa w stosunku do wybranej metody. Między innymi młodzież przyrządzała kawy mleczne takie jak cappuccino, latte macchiato, kawy alternatywne wg prawidłowych przepisów z zachowaniem gramatury, gradacji mielenia kawy, prawidłowej temperatury i czasu parzenia. Przyszli bariści nauczyli się wykonywania efektownych wzorów na powierzchni kawy np: malowanych czekoladą.
Uczestnicy szkolenia przekonali się, że kawa odpowiednio wyselekcjonowana, przygotowana i podana może być źródłem niepowtarzalnych wrażeń smakowych i estetycznych. Każdy uczestnik na zakończenie otrzymał certyfikat, który potwierdził jego umiejętności i zdobytą wiedzę.
Przygotowanie kawy jest cenną umiejętnością w zawodach związanych z gastronomią, dlatego nasi uczniowie chętnie skorzystali z oferty zaproponowanej przez specjalistę ds. rozwoju zawodowego p. Ewę Kraszewską z WMWK OHP oraz kadrę HP.