Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel.  87 428 32 41 kom. 602 792 119

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1.III.2016 r. w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" młodzież z klas 3 b T i 4 b T obejrzała spektakl Sceny Faktu Teatru Telewizji pt: "Inka 1946.Ja jedna zginę" w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Opowiada on o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie z 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Spektakl to wyjątkowa opowieść o zaledwie 17 - letniej dziewczynie oskarżonej przez władze komunistyczne o niepopełnione zbrodnie, skazanej na karę śmierci i straconej w trójmiejskim więzieniu. Akcja rozgrywa się jednocześnie na dwóch płaszczyznach. Część wydarzeń dzieje się w dzisiejszej Polsce. Pozostałe mają miejsce w czasach Żołnierzy Wyklętych. Przeplatanie się dwóch epok wskazuje na nierozerwalny związek teraźniejszości z przeszłością: to, co mamy teraz, stanowi bezpośrednią konsekwencję tego co mieliśmy w minionych dekadach.
Opracowała: Małgorzata Rakowska-Ożga