Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel.  87 428 32 41 kom. 602 792 119

PROJEKT HISTORYCZNY

W dniu 1.12.2015 r. pasjonaci historii z klas I T, IIa T i IV a T zrealizowali czwarty etap projektu historycznego" Na tropach mazurskiej historii". Tym razem udaliśmy się na całodzienną wycieczkę śladami I wojny światowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie gdzie wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji kustosza dr J M Łapo. Następnie udaliśmy się na cmentarz wojenny z lat 1914-1918 usytuowany na wzgórzu z którego rozciąga się wspaniały widok na jezioro Święcajty i Wyspę Kocią. Jest to miejsce spoczynku 344 żołnierzy niemieckich i 234 rosyjskich. Kolejnym punktem był Hochwald - polowa kwatera Himmlera koło wsi Pozezdrze. Potem przejechaliśmy do Spytkowa na zlokalizowane obok siebie dwa cmentarze wojenny i ewangelicki. Ostatnim elementem dzisiejszej wyprawy była wieś Pieczarki, w której centrum znajduje się obelisk poświęcony ofiarom bitwy nad jeziorami mazurskimi 8-9.09.1914 r. Zmarznięci ale zadowoleni zakończyliśmy kolejny projektowy dzień.

Opracowała: Małgorzata Rakowska-Ożga