Spektakl autorski Teatru Formy „Tenebris” pod znaczącym tytułem „Powiązani”

25 września nasza szkoła miała zaszczyt uczestniczyć w spektaklu autorskim Teatru Formy „Tenebris” pod znaczącym tytułem „Powiązani”. Sztukę w reżyserii Grażyny Darskiej wystawiono na scenie Giżyckiego Centrum Kultury. Aktorami byli młodzi ludzie, którzy podjęli próbę przedstawienia trudnych relacji we współczesnym świecie. Sztuka niewątpliwie skłaniała do głębszej refleksji nad własnym życiem.
Oto fragment recenzji uczennicy klasy 3b T, Magdy Głębockiej:
„Wczorajszy spektakl „Powiązani” był niezwykłym doświadczeniem, które na długo zapadnie w mojej pamięci. Sztuka w sposób mistrzowski łączyła elementy dramatu, komedii, tworząc spójną całość. Aktorzy wspaniale odegrali sceny, wczuwając się w swoje role z niesamowitą precyzją. Mimo że nie padło zbyt wiele słów, poruszone zostały ważne aspekty dotyczące życia: hejt, relacje z rodzicami czy wkraczanie w dorosłość. Moja refleksja po obejrzeniu spektaklu: pamiętajmy, zanim coś powiemy, najpierw to przemyślmy, bo słowa ranią. Powiązani to spektakl, który z pewnością warto zobaczyć. Polecam go wszystkim, którzy cenią sobie głębokie i poruszające przedstawienia teatralne, które skłaniają do refleksji nad postępowaniem własnym i innych.”

Powiązani.jpg

Powiatowy Turniej w Piłce Koszykowej Chłopców Szkół Ponadpodstawowych

Dnia 25 września w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku odbył się Powiatowy Turniej w Piłce Koszykowej Chłopców Szkół Ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna pod opieką p. Przemysława Poczynka w składzie: Gracjan Wajszczuk z klasy 2a BS,  Marcin Paluch, Norbert Pankiewicz, Damian Malinowski, Igor Loch, Bartosz Ruszkul oraz Mikołaj Wójcik z klasy 3b T.  Ostatecznie, po zaciętej rywalizacji zdobyliśmy zaszczytne VI miejsce. Gratulacje!!!

Udział klasy Ic BS w akcji Sprzątanie Świata

Dziś klasa 1c BS wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie uporządkowali teren wokół giżyckiej twierdzy Boyen. Na zakończenie akcji odbyło się ognisko.

Opiekunami byli Sylwia Dawsiewicz oraz Piotr Styrańczak

Biwak w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Zofiówka” w Rynie

W dniach 22–24 września 2025 roku uczniowie klasy 3b T wzięli udział w trzydniowym biwaku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Zofiówka” w Rynie, malowniczo położonym miasteczku na Mazurach. Celem wyjazdu była integracja uczniów, wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz poznanie uroków regionu mazurskiego. Organizatorem biwaku była nasza szkoła, a opiekę nad grupą sprawowali nauczyciele: Diana Kopaczewska i Anna Ćwikowska.
Dzień 1 – 22 września (poniedziałek)
Po przyjeździe do Rynu i zakwaterowaniu w schronisku „Zofiówka” rozpoczęliśmy biwak od wspólnego spaceru po okolicy. Odwiedziliśmy rynki przyzamkowe, zobaczyliśmy Zamek Krzyżacki i wróciliśmy na obiad. Po krótkim odpoczynku odbyliśmy spacer brzegiem Jeziora Ryńskiego. Wieczorem zorganizowaliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek, śpiewaniem piosenek i grami integracyjnymi.
Dzień 2 – 23 września (wtorek)
Drugi dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki i wspólnego śniadania. Następnie udaliśmy się na całodniową wycieczkę pieszą po okolicznych szlakach turystycznych. Podziwialiśmy piękne widoki, odwiedziliśmy punkty widokowe oraz poznawaliśmy lokalną florę i faunę. Po powrocie do schroniska zjedliśmy obiadek. Popołudnie było bardzo aktywne – graliśmy w siatkówkę i koszykówkę. Wieczorem był relaks i piosenki przy gitarze.
Dzień 3 – 24 września (środa)
W ostatnim dniu biwaku, po śniadaniu, uczniowie uporządkowali pokoje i spakowali się. Przed wyjazdem odbyło się krótkie podsumowanie biwaku – uczestnicy podzielili się wrażeniami i pomysłami na kolejne wyjazdy.
Biwak w „Zofiówce” był dla wszystkich uczestników bardzo udanym i wartościowym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję spędzić aktywnie czas na łonie natury, zintegrować się i oderwać od codziennych obowiązków szkolnych.

,,Sprzątanie Świata" we współpracy z @Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i Centrum Edukacji Ekologicznej#FOWJM

19 września 2025 r. grupa 25 uczniów naszej szkoły wzięła udział w 32. Akcji „Sprzątanie Świata – Polska”, której tegoroczne hasło brzmiało: „W naturę z kulturą”. Akcja przypomina, że kultura jest wizytówką ludzkości i istotnym elementem kształtującym naszą tożsamość. Dlatego również w kontakcie z przyrodą należy zachować kulturę – nie pozostawiać po sobie śmieci, rozsądnie planować wypoczynek oraz wybierać aktywności, które nie szkodzą naturze. Uczniowie ZSZ w Giżycku, we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz Mazurskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku, porządkowali tereny w okolicach Popówki Małej oraz Krzyża Świętego Brunona. Dzięki ich pracy udało się oczyścić okolicę ze śmieci i przywrócić jej naturalne piękno. Na zakończenie akcji młodzież miała okazję wspólnie spędzić czas przy ognisku, piekąc kiełbaski oraz podziwiając malownicze krajobrazy z wieży widokowej na jezioro Niegocin. Dzięki takim działaniom uczniowie nie tylko dbają o środowisko, ale również uczą się odpowiedzialności, współpracy i szacunku dla przyrody. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Agnieszka Potomska i Przemysław Poczynek

Od planu do sukcesu. Jak skutecznie poradzić sobie z maturą, nie tylko z matematyki?

19 września 2025 roku maturzyści naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu motywacyjnym z Panem Dariuszem Kulmą, pasjonatem nauczania matematyki, autorem systemu nauczania matematyki z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi interaktywnych i opartego na badaniach z zakresu skutecznego zapamiętywania. Pan Kulma podzielił się z młodzieżą patentem na to, jak skutecznie przygotować się i zdać z sukcesem... ale chociaż pan Dariusz jest matematykiem, to nie rozmawiano o pierwiastkach, logarytmach i optymalizacji. To spotkanie było pewnego rodzaju przewodnikiem pełnym porad dla uczniów o tym, jak się uczyć, jak powtarzać, by robić to skutecznie, co pomaga w nauce, a co przeszkadza, jak wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji. Poruszono szereg aspektów z zakresu psychologii, neurobiologii czy rozwoju osobistego. Rozmawiano o wytrwałości, o codziennych nawykach mających wpływ na naukę, o tym jak działa mózg i jak wykorzystać jego możliwości, o produktywności i o tym, co jej sprzyja. Spotkanie to było przede wszystkim pełne wartościowych treści, ale przekazywanych z obowiązkową dawką poczucia humoru. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że to jedne z lepszych zajęć, w jakich brali dotychczas udział.

Miejskie obchody 86. rocznicy agresji ZSRR na Polskę i Dnia Sybiraka

Dnia 17 września 2025 r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach 86. rocznicy agresji ZSRR na Polskę i Dnia Sybiraka. Obchody zostały rozpoczęte uroczystą mszą święta w kościele p.w. Ducha Świętego. Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem w parku Rogera Goemaere’a – na Skwerze im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru.  W programie znalazły się m.in.: odśpiewanie hymnu państwowego i hymnu Sybiraków, przemówienia okolicznościowe, odczytanie „Apelu Poległych” oraz oddanie salwy honorowej. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a uroczystości zakończyło odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz odprowadzenie sztandarów w asyście kompanii honorowej. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Nazar, Joanna Gudańska i Filip Zyga. Opiekunem był p. Przemysław Poczynek.

Wycieczka piesza śladami legend

W poniedziałek 15.09 wybraliśmy się na wycieczkę pieszą śladami legend mazurskich Jadwigi Tressenberg. Zaczęliśmy rajd w Kruklankach od legendy o Wilhelminie i jej diabelskim zielu, aby po przejściu 11 km, zakończyć w Kutach na legendach o Królowej Kut, Księciu Kut i Historii zatopionego dzwonu. Odwiedziliśmy także grób autorki Mazurskich opowieści, szkołę i bibliotekę, w których pracowała. Wszyscy uczniowie, z nowymi wrażeniami i wiedzą, pod opieką p. Agnieszki Potomskiej i Piotra Styrańczaka wrócili do Giżycka.

Narodowe Czytanie

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zorganizowaną przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną. W tym roku wydarzenie poświęcone było twórczości Jana Kochanowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów renesansu. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 4T, 3cBS i 3aT. Młodzież czytała fraszki, treny i pieśni mistrza z Czarnolasu, a także zastanawiała się, jak aktualne są renesansowe treści w dzisiejszych czasach. Narodowe Czytanie stało się nie tylko lekcją literatury, ale także okazją do wspólnego przeżywania i odkrywania piękna języka polskiego.