Życzenia

wakacje_2.png

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025

Dnia 27 czerwca 2025 r. na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025. Na początku, Pani Dyrektor dokonała krótkiego podsumowania mijającego roku szkolnego, życzyła wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji oraz nabrania sił do wytężonej pracy w kolejnym roku szkolnym. Krótkie przemówienia wygłosili również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Ochotniczego Hufca Pracy. Przedstawiciele klas drugich BS wręczyli symboliczne pamiątki swoim kolegom i koleżankom z klasy trzeciej BS, którzy ukończyli swoją edukację w naszej szkole. Na zakończenie, najlepsi uczniowie z poszczególnych klas otrzymali z rąk Pani Dyrektor i wychowawców dyplomy oraz nagrody za naukę, wysoką frekwencję i zaangażowanie w życie szkoły.  Nagrody otrzymali także uczniowie najbardziej zaangażowani w działalność Ochotniczego Hufca Pracy. Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami udali się do wyznaczonych sal na rozdanie świadectw.

"Stawiam na drób"

13 czerwca 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie nt. polskiego mięsa drobiowego. Zajęcia składały się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Celem projektu było wyedukowanie uczniów z zakresu jakości mięsa drobiowego, a także zaprezentowanie wariacji kulinarnych z polskim mięsem drobiowym w roli głównej. W części teoretycznej szef kuchni Marcin Budynek omówił różne gatunki występującego w Polsce mięsa drobiowego, a także przedstawił prawidłowy rozbiór kurczaka, jednocześnie angażując w to uczniów. Natomiast dietetyk Judyta Szymkowiak przedstawiła zalety polskiego drobiu pod względem żywieniowym. 20 uczniów Technikum klasy II i III wzięło udział w warsztatach kulinarnych przygotowując pyszne dania z wykorzystaniem polskiego drobiu. Szefowie kuchni podzielili się swoim doświadczeniem oraz świetną organizacją pracy, co dla młodych kucharzy było bardzo ważną lekcją.

Spotkanie na temat: Jak wstąpić do wojsk obrony terytorialnej?

11.06.2025 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. ppor Małgorzatą Wierzbicką na temat "Jak wstąpić do wojsk obrony terytorialnej?". Młodzież zapoznała się z kryteriami rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej. Pani ppor. Małógorzata Wierzbicka omówiła jak wyglądają szkolenia oraz zapoznała uczniów z zaletami zostania terytorialsem.

plakat_wot_-_ikona.jpg

Uroczysty Apel – Dzień włoski – zakończenie zagranicznego projektu

12 czerwca 2025 w naszej szkole odbył się uroczysty apel - zakończenie projektu ,,Ścieżki do rozwoju - nowe kompetencje jako kluczowy czynnik sukcesu dla Zespołu Szkół Zawodowych w Giżycku” – projekt finansowany przez Unię Europejską Krótkoterminowe projekty mobilności uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe (KA122) Mobilność edukacyjna osób (KA1)

Numer projektu: 2024-1-PL01-KA122-VET-000228708.

W ramach realizacji mobilności 25 uczniów z klas: IBS II, III i IV Technikum, kształcących się w zawodach technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik logistyk w okresie od 23 marca – do 04 kwietnia tego roku odbywało dwutygodniowy staż w renomowanych włoskich lokalach gastronomicznych w miejscowości Cattolica we Włoszech oraz 5 nauczycieli w terminie 12-23 maj 2025 odbywało kursy zawodowe w Grecji, w miejscowości Leptokaria.

Najważniejszymi celami zagranicznych praktyk uczniów było: podniesienie umiejętności zawodowych, poszerzenie kompetencji i wiedzy w oparciu o europejskie standardy branży logistycznej, hotelarsko-gastronomicznej, podniesienie kompetencji językowych, kształtowanie kreatywności, otwartości oraz mobilnych postaw jak i poznanie odmiennej historii, kultury i tradycji regionu.

Nauczyciele i dyrektorzy podnosili swoje kompetencje zawodowe oraz doskonalili komunikację w języku angielskim w celu wprowadzania do swojej pracy innowacyjnych technik nauczania i zarządzania. Dla grupy nauczycieli przeprowadzono trzy szkolenia dopasowujące do nauczanych zawodów oraz stanowiska zajmującego w placówce. Szczegółowy program został dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczestników.

W trakcie uroczystości uczniowie przedstawili swoje relacje i wrażenia z minionej mobilności, przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, opowiedzieli o nowo nabytych umiejętnościach zawodowych, nowych doświadczeniach zdobytych za granicą. Następnie w ramach podsumowania projektu młodzież z technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunem p. Urszulą Siergiej-Todryk przygotowała włoskie potrawy takie jak ravioli i pizzę. W celu poszerzenia umiejętności praktycznych zdobytych podczas praktyk uczniowie sporządzili desery popularne w kuchni włoskiej panna cotta oraz włoskie migdałowe ciasteczka cantucci.

Na koniec apelu pani dyrektor Małgorzata Rakowska-Ożga wręczyła każdemu uczestnikowi projektu Dokumenty Europass Mobilność. Odbytą praktykę dokumentują również certyfikaty od włoskich pracodawców oraz certyfikaty językowe, które podczas poszukiwania pracy staną się dodatkowym atutem, potwierdzając miejsce, termin i program stażu za granicą.

Informacje zebrała

Koordynator projektu

Marzena Dyndul

Wycieczka Mamerki - Kanał Mazurski

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Przewodnik pokazywał i opowiadał nam o bunkrach dowodzenia, łączności oraz schronach przeciwlotniczych, następnie niektórzy (najodważniejsi) weszli na wieżę widokową (38 m) i podziwiali panoramę jeziora Mamry. Na deser zostawiliśmy sobie symulację Bursztynowej Komnaty. Po tej lekcji historii ruszyliśmy na rajd pieszy wzdłuż niedokończonego Kanału Mazurskiego do Śluzy Leśniewo Górne - Leśniewo Dolne. Trasa długości 4 km okazała się dla niektórych prawdziwym surwiwalowym wyzwaniem. Niegdyś leciutki spacerek wśród malowniczych krajobrazów mazurskich lasów i wód, pod wpływem pogody i czasu, zamienił się w bardzo wymagający marsz w krzakach i błocie; te 4 km urosły do 8 km. Po drodze mogliśmy podziwiać unikalną infrastrukturę hydrotechniczną, pozostałości po pracach budowlanych III Rzeszy. Ukoronowaniem naszej wyprawy były śluzy w Leśniewie, jedne z 10, które miały połączyć jezioro Mamry z rzeką Łyną następnie Pergołą i morzem Bałtyckim. Uważam, że na takiej wycieczce nikt nie był, a wielu zapamięta ją do końca życia.
Opiekunami byli p. dyrektor Małgorzata Rakowska - Ożga, p. Marzena Dyndul i p. Piotr Styrańczak.

 

Wycieczka klasy 2a BS do Lasu Miejskiego

W dniu 2 czerwca klasa 2a BS wybrała się na wycieczkę do Lasu Miejskiego w Giżycku. Podczas wspólnego spędzania czasu uczniowie grali w piłkę nożną i badmintona, a także zorganizowali ognisko, przy którym piekli kiełbaski. Wyjście przebiegało w miłej atmosferze i było doskonałą okazją do integracji oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zawody we wspinaczce na mobilnej ściance wspinaczkowej

W piątek 30 czerwca 2025 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Giżycku odbyły się zawody we wspinaczce na mobilnej ściance wspinaczkowej. Zespół Szkół Zawodowych także wystawił swoją reprezentację dziewczyn i chłopców. Po zaciętej walce, w silnie obsadzonej kategorii chłopców, najlepszym okazał się Krystian Chmielak z kl. 3 T (ZSZ). Gratulujemy zwycięzcy! Opiekunem grupy był p. Piotr Styrańczak.