Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel.  87 428 32 41 kom. 602 792 119

Zawód

MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH

W BUDOWNICTWIE – w klasie wielozawodowej

 

W wyniku kształcenia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczeń nauczy się:

montować systemy suchej zabudowy,

wykonywać roboty malarskie, tapeciarskie,

posadzkarskie, okładzinowe.

Różnorodność stosowanych materiałów (wapno, cement, zaprawy klejowe, szpachle gipsowe, płyty G-K, wykładziny podłogowe, glazura, gres, terakota, panele ścienne i podłogowe, farby tapety) wymagają od niego szerokiej wiedzy o ich właściwościach i zastosowaniu. Aby uzyskać wysoką jakość w tym zawodzie ważny jest zmysł estetyczny, cierpliwość oraz rzetelność wykonania robót.

W trakcie nauki uczniowie zdobywają kwalifikacje:

B.5. Montaż systemów suchej zabudowy

B.6. Wykonywanie robót malarsko-tapeciarskich

B.7. Wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych

MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:

Wraz z dynamicznym rozwojem sektora budownictwa, istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na technologów robót wykończeniowych, zarówno w inwestycjach jaki i remontach budynków w różnego typu działalności gospodarczej. Absolwenci mogą też prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.

 

Zawód „Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest „nowym” zawodem w Klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Powstał on poprzez połączenie funkcjonujących na rynku pracy zawodów: malarz-tapeciarz, posadzkarz oraz technolog robót wykończeniowych w budownictwie. Było to spowodowane wymogami współczesnego rynku pracy. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest zawodem niezbędnym w budownictwie oraz rozwojowym, ponieważ obejmuje nowe technologie, które wchodzą na krajowy rynek.

 

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wykonujew obiektach budowlanych: montaż suchej zabudowy, roboty malarsko-tapeciarskie oraz roboty posadzkarskie i okładzinowe. Montaż suchej zabudowy obejmuje: wykonywanie ścianek działowych, sufitów podwieszanych oraz wykonywanie obudów konstrukcji dachowych a także montaż okładzin ściennych i płyt podłogowych. Roboty malarsko-tapeciarskie obejmują: nanoszenie powłok malarskich w różnych technikach z uwzględnieniem różnego rodzaju podłoża, tapetowanie powierzchni. Roboty posadzkarskie obejmują wykonywanie posadzek z drewna, płytek lastrykowych, płytek ceramicznych, płytek z tworzyw sztucznych, wykładzin rulonowych z tworzyw sztucznych oraz posadzek bezspoinowych. Roboty okładzinowe obejmują wykonywanie okładzin ściennych z materiałów drewnianych, ceramicznych, kamiennych oraz z tworzyw sztucznych. W budownictwie przeprowadza konserwację i naprawy powłok malarskich, tapet, posadzek i okładzin; dokonuje przedmiaru tych robót obliczając zapotrzebowanie materiałowe oraz rozlicza koszty ich wykonania.

 

Montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie winna charakteryzować odpowiedzialność i zdyscyplinowanie, a także dokładność przy wykonywaniu zadania, co jest podstawą jakości i trwałości wykonanej pracy. Powinno go cechować wyczucie proporcji, piękna i estetyki, co ma wpływ na efekt końcowy jego pracy.

 

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może być zatrudniony w firmach budowlanych oraz remontowych wykonujących roboty wykończeniowe lub własnej firmie wykonującej roboty wykończeniowe.

 

W zawodzie można wyróżnić grupy stanowisk związanych z: wykonywaniem wykończeniowych robót murarskich, wykonywaniem tynków, wykonywaniem okładzin ściennych, wykonywaniem podłóg, malowaniem, remontami

 

i konserwacją pomieszczeń.

 

UZASADNIENIE POTRZEBY KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

 

„Budowlańcy” należą do grupy poszukiwanych pracowników w kraju i za granicami naszego państwa. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników.