Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel/fax  87 428 32 41

Wyjazd Moniki do CERN w Genewie

ARCHIMEDES

W dniach 9 - 14 05. 2011r. miałam przyjemność uczestniczyć w wyjeździe warsztatowym do CERN w Genewie organizowanym w ramach projektu Archimedes. Bardzo się ucieszyłam z tego, że to właśnie ja zostałam wybrana...

 

Zbiórka odbyła się w poniedziałek - 9 maja - o godz. 11:30 na parkingu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Udało mi się tam dojechać szczęśliwie, choć pierwszy raz sama byłam w stolicy. Kiedy już wszyscy zebraliśmy się - podpisaliśmy się i wsiedliśmy do autokaru. Jeszcze trochę zawstydzeni, ale cierpliwi - zaczęliśmy zapoznawanie się. Chłopców było mniej niż dziewczyn. Ogółem osób było 48, czyli tyle, ile szkół uczestniczy w projekcie. Prawie całą dobę spędziliśmy w drodze. We wtorek ok. 16 dojechaliśmy do Genewy i zaczęliśmy 2-godzinne zwiedzanie. Krajobrazy były zachwycające, a budowle piękne. Zobaczyliśmy m.in. fontannę Jet d”Eau, z której woda wylatuje na 140 m w górę, co wszystkich zdumiało. Obejrzeliśmy siedzibę ONZ, ale tylko z zewnątrz. W drodze pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała nam o tym, co akurat mijaliśmy, lub o tym, co będziemy zwiedzać. Po pierwszym zapoznaniu się z urzekającymi zakątkami Genewy przejechaliśmy do Francji, gdzie w miejscowości Annecy znajdował się nasz hotelik. Hotel wszystkim nam przypadł do gustu. Pokoje były 2-osobowe, schludne i czyste. Codziennie sprzątano i zmieniano ręczniki. Zakwaterowanie było dość późno ze względu na „lekkie” opóźnienie. To był dopiero pierwszy dzień takich wrażeń, a czekały na nas kolejne cztery, więc z samego rana wstaliśmy pełni energii. Po zjedzeniu francuskiego śniadania (czyt. bułka, dżem, sok i kawa) wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy do Szwajcarii do CERN-u na 5-godzinne zajęcia. Odbył się wykład na temat funkcjonowania całego ośrodka, personelu oraz krajów, które uczestniczą w projektach badawczych. Zadaniami CERN-u są: badania naukowe, odkrywanie i wdrażanie nowych technologii, współpraca międzynarodowa i kształcenie. Pokazano nam prezentację pt. „Z czego zbudowana jest materia”. Zajęcia były prowadzone starannie i ciekawie. Najbardziej chyba podobało się wszystkim spotkanie z panem, który opowiadał o nadprzewodnictwie i antymaterii. Pokazał nam bardzo ciekawe doświadczenie. Opowiadano nam również o magnesach, detektorach. Po zajęciach odbyliśmy cudowny i niezapomniany rejs statkiem po jeziorze Annecy. Krajobrazy i rozmowy z Francuzami pozostaną nam na zawsze w pamięci. Czwartek również spędziliśmy w CERN-ie, gdzie wyświetlono film 3D o budowie ośrodka. Mieliśmy godzinny wykład na temat „Jak znaleźć igłę w stogu siana?”. Był on odniesieniem do metodologii badań, odkrywania nowych cząstek i zdarzeń występujących podczas badań. Po południu pojechaliśmy do Szwajcarii, aby podziwiać piękno gór ze szczytu Brevent w Chamonix. Było tam pięknie, tylko trochę zimno - na szczytach leżał śnieg. Piątego dnia wymeldowaliśmy się z hotelu, aby ruszyć ze smutkiem w drogę powrotną do Polski. W drodze zajechaliśmy do Berna – stolicy Szwajcarii i tam zwiedziliśmy ulicę z jedenastoma fontannami, wraz z wieżą zegarową i Niedźwiedzie Jamy. W środku miasta, obok rzeki, na specjalnym wybiegu wylegiwały się 4 niedźwiedzie, które zrobiły wrażenie szczególnie na dziewczętach. Nocny przejazd przez Niemcy upłynął szybko i rano obudziliśmy się już w Polsce. O 14:15 14 maja w Warszawie z wielkim żalem żegnaliśmy się. Pomimo kilku opóźnień, jedzenia, które nie przypadło mi do gustu, nieprzespanych nocach i dwóch awarii autokaru warto było pojechać, ponieważ poznałam wielu nowych ludzi, inną kulturę. Zobaczyłam piękne krajobrazy, a i fizykę zaczęłam oceniać inaczej.

                                                                                                                                       Monika Caban - uczennica Technikum Nr 3