Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel/fax  87 428 32 41

ARCHIMEDES

obraz 002 obraz 152

10 maja 2012 r. Maciek Jacewicz wrócił z CERN w Szwajcarii. Wyjazd był organizowany w ramach projektu ARCHIMEDES. Zdjęcia w galerii.

Oto jego sprawozdanie:

Dnia 5 maja 2012 roku około godziny 12:00 wyjechaliśmy spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w stronę Szwajcarii. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Genewy (06.05.2012r.) zwiedziliśmy między innymi fontannę Jet d’Eau, Promenade des Bastions (Pomnik Reformacji), pomnik twórcy Czerwonego Krzyża (Henri Dunant), dzielnicę organizacji międzynarodowych m.in. siedzibę ONZ (Palais des Nations), Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacji Handlu, a także zwiedziliśmy stare miasto. Kolejnego dnia (07.05.2012r.) przyjechaliśmy do CERN. Na początek dr. Magdalena Kowalska opowiedziała nam o jego historii, zadaniach i celach. Po interesującym wykładzie zostaliśmy zabrani do francuskiej części CERNu - do hali testów magnesów (SM18). Następnie udaliśmy się do CCC czyli CERN Control Centre, skąd dowodzi się większością eksperymentów. Po tej wizycie zwiedziliśmy jeden z budynków eksperymentu „ATLAS”. ATLAS (A Toroidal LHC AparatuS) to ogromny detektor służący do rejestracji zderzeń cząstek. Mieliśmy także okazję obejrzeć projekcję dotyczącą powstania Wszechświata. Wieczorem mieliśmy zajęcia rekreacyjne na basenie. Kolejnego dnia po dotarciu do szwajcarskiej części CERNu wysłuchaliśmy wykładu prowadzonego przez dr. Julie Hoffman na temat cząstek elementarnych, która także opowiedziała nam dokładnie o detektorach znajdujących się w CERNie. Później obejrzeliśmy Centrum komputerowe- serwerownie CERNu, gdzie przechowywane są wszystkie wyniki badań, a także akcelerator LINAC. Tego samego dnia udaliśmy się do francuskiej miejscowości Chamonix, aby wjechać kolejką gondolową na szczyt Aiguille du Midi. Kolejnego dnia (09.05.2012r.) pojechaliśmy do Berna, czyli stolicy rządu Szwajcarii, zobaczyliśmy tam między innymi: zabytkowe fontanny, Niedźwiedzie Jamy, ratusz z wieżą zegarową, Katedrę Św. Wincentego. Do Warszawy wróciliśmy 10 maja 2012r. ok. godzin 12:00. Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w tym wyjeździe. Cieszę się, że mogłem poznać Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN - jej funkcjonowanie oraz na czym polega praca osób tam zatrudnionych i współpracujących.

                                                                                                                                                                             Maciek, kl. IIB Technikum Nr 3